Oprócz wielu przeżyć związanych z historią, kulturą i przyrodą, podczas pobytu w Görlitz zapewnione są również doznania kulinarne, które prawie zawsze idą w parze z wyjątkową atmosferą danego miejsca. Spojrzenie na menu polsko-niemieckiego miasta nad Nysą pokazuje niezwykłą różnorodność. Znajduje się w nim oczywiście wiele tradycyjnych potraw nawiązujących do kuchni śląskiej, saksońskiej i polskiej. Ale to nie wszystko. Restauratorzy i szefowie kuchni oferują kreatywne połączenia regionalnych produktów, wegańskie i wegetariańskie przysmaki, nowe interpretacje klasycznych potraw i oczywiście zawsze dużo smaku.

To jest pyszne

Goście z pustym żołądkiem i apetytem na coś specjalnego będą mieli w czym wybierać. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnych dań kuchni niemieckiej i polskiej oraz regionalnych specjałów. W dość prostej kuchni Ślązaków szczególnie wyróżnia się ‘śląskie niebo’. Pod tą nazwą ukrywa się wieprzowina, suszone śliwki, morele, kilka soczystych knedli oraz mąka i masło do sosu. Należy też spróbować polskiej potrawy narodowej - bigosu, czyli dania jednogarnkowego, składającego się z kiszonej kapusty, białej kapusty, grzybów oraz różnych rodzajów mięsa i kiełbas.

Ale wybór jest jeszcze większy: dania delikatne lub obfite, wegańskie lub steki, wytrawne lub słodkie, slow food lub pizza - restauratorzy z Görlitz wykazują się nie tylko sztuką kulinarną, sezonowymi inspiracjami i dobrym smakiem, ale oczywiście także sporą dawką wyobraźni. Daj się zaskoczyć.

© Paul Glaser

Makówki z likierem jajecznym

© Frank Hamm

Słodkie pokusy

Kawiarnie i cukiernie w Görlitz kuszą wszelkiego rodzaju wyrobami sztuki cukierniczej i piekarniczej, a miłośnicy maku mogą się skusić na makowiec z kruszonką. Każdy łakomczuch powinien spróbować kluski śląskie z makiem, zwane też makówkami. Posypane cukrem i cynamonem, podawane są zazwyczaj w szklanej miseczce.

Liczne lodziarnie obiecują ochłodę w letnie dni - wszystkie z różnymi, częściowo bardzo indywidualnymi propozycjami. Lody z automatu, wegańskie lody organiczne lub obfite pucharki lodowe. Spacer przez miasto zawsze można sobie urozmaicić lodowymi przysmakami.

© Rainer Weisflog
Destille
© Europastadt GmbH
Nachtschmied
© Europastadt GmbH
Insel der Sinne
© Horschel GmbH
Benigna

Doznania dla wszystkich zmysłów

Wokół Dolnego i Górnego Rynku (Unter- i Obermarkt), na ulicach Neißstraße, Peterstraße i Weberstraße, smakosze udają się w kulinarną podróż odkrywczą. Znajduje się tu wiele znakomitych kawiarni, restauracji i pubów. Nie ma dwóch takich samych lokali, a każdy z nich ma do opowiedzenia swoją własną historię. To wspaniałe miejsca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, z romantycznymi dziedzińcami, zabytkowymi murami oraz sklepieniami oświetlanymi pochodniami, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Ale to nie wszystko. Także po drugiej stronie Nysy, w Zgorzelcu, można wspaniale biesiadować z widokiem na stare miasto, przy szemrzącym jazie na Nysie, czy też bezpośrednio nad jeziorem Berzdorfer See z widokiem na taflę wody, na świeżym, wiejskim powietrzu.

Zdarza się, że gastronomia i przeżycia wchodzą w szczególną symbiozę, jak na przykład w wegańskiej kawiarni "Herzstück". Co się za tym kryje? Zajrzyj do środka.

© Sabine Wenzel

Masarnia Büchner: pyszne produkty i niepowtarzalne, przepiękne kafelki 

© Europastadt GmbH

Wyprodukowane i napełnione w Görlitz

O miejskich piwowarach i innych mistrzach dobrego smaku

Już w dawnych czasach Görlitz było znane jako miasto piwa. Na starym mieście znajdowały się liczne piwnice piwne. Na skalę przemysłową popularne piwo Landskron produkowane jest tu od 1869 roku - w browarze Landskron, dziś zabytku przemysłowym, w głębokich na wiele metrów piwnicach. Aż do dzisiaj. W ostatnich latach powstało też kilka browarów rzemieślniczych, dzięki czemu Görlitz jest dziś znów prawdziwym miastem piwnym.

Ale nie tylko piwowarzy znają swój fach po mistrzowsku. Warto przyjrzeć się także ladom i ekspozycjom w innych manufakturach - ręcznie robione czekoladki, świeżo palona kawa, najpiękniejsza masarnia w Niemczech. Nie można też zapomnieć o perełkach miłości - Liebesperlen, najmniejszym smakołyku z Görlitz.

Manufaktury w Görlitz

© Artjom Belan
Aleja Łasucha – jarmark regionalny
© Artjom Belan
Regionalne i smaczne
© Paul Glaser
Coolinaria - polsko-niemiecki Festiwal Wina i Smaku

Regionalne, zrównoważone i smaczne

Z pola na stoły

Rainkost Görlitz dba o to, aby świeże warzywa, codziennie zbierane z pól w okolicach Görlitz, trafiały do garnków restauratorów z Görlitz. Projekt ten został zainicjowany przez restaurację Obermühle Görlitz oraz RainKultur Görlitz i opiera się na idei rolnictwa solidarnego. Każdy lokal (obecnie dziesięciu restauratorów) płaci stałą miesięczną składkę na rzecz projektu i otrzymuje w zamian warzywa, które zostały wyhodowane w Görlitz Biesnitz, naturalnie i zgodnie z zasadami permakultury. W 2020 roku projekt otrzymał nawet nagrodę – Innowacje w Turystyce w Powiecie Görlitz (kategoria zakwaterowanie / gastronomia), a w tym samym roku zdobył też nagrodę publiczności. Dzięki temu potrawy smakują jeszcze lepiej.

Strona internetowa ze wszystkimi uczestniczącymi w projekcie restauracjami: Rainkost

Pole uprawne w Görlitz/Biesnitz

PS: Pole jest udostępnione do zwiedzania

© Europastadt GmbH

Aleja Łasucha – jarmark regionalny

Raz w miesiącu Aleja Łasucha – ‘Naschallee’ na Elisabethplatz jest popularną atrakcją, która przyciąga wielu odwiedzających. Sprzedawcy oferują tu wyłącznie produkty regionalne - owoce, rośliny, sery i mięso, ale także wyroby rękodzielnicze. Aleja Łasucha w Görlitz jest też doskonałym uzupełnieniem odbywającej się tu praktycznie codziennie sprzedaży oraz wyjątkową gratką, która oprócz oferty wyróżnia się także szczególną atmosferą targową w cieniu potężnych kasztanowców.

Daty 2024 Naschallee:
w godz. 8.00 - 14.00 na Elisabethplatz

  • 4 maja
  • 1 czerwca
  • 6 lipca
  • 3 sierpnia, 16 do 22h
  • 17 sierpnia
  • 7 września

 

© Friedemann Dressler

© Paul Glaser

Coolinaria – polsko-niemiecki Festiwal Wina i Smaku

W wyjątkowej atmosferze wytwornego Placu Pocztowego - Postplatz w śródmieściu Görlitz, przyjemność staje się punktem programu. Podczas festiwalu Coolinaria, goście mogą oczywiście próbować i cieszyć się smakiem, ale także porozmawiać z twórcami dań i napojów. W ramach WineMarket oraz FoodMarket wybrani regionalni producenci prezentują swoje przysmaki i produkty.

Już inauguracyjna edycja wydarzenia w 2020 roku stanowiła atrakcyjną platformę dla regionalnych producentów, restauratorów, piwowarów i winiarzy. Wśród nich znaleźli się między innymi: Saksońska Winnica Państwowa Schloss Wackerbarth, czołowi saksońscy winiarze Matthias Schuh oraz Martin Schwarz, winiarz Rico Leonhardt z Brandenburgii, inicjatywa "Ein Korb voll Glück" (koszyk szczęścia), trzy lokalne specjalistyczne sklepy z winami, palarnia kawy z Görlitz, lokalny browar rzemieślniczy SUDOST, restauracja "Jakobs", lokalna masarnia Andreasa Wagnera, jak również restauracja "neiß".

Następne Coolinaria odbędą się 21 czerwca 2025 r. na Postplatz.

Strona internetowa

Strucla Makowa, © Bäckerei Tschirch

Śląskie specjały na Boże Narodzenie

Görlitz to także miejsce dla tych, którzy w okresie adwentu mają ochotę na szczególny poczęstunek. Śląska sztuka piekarnicza wyczarowuje liczne przysmaki, takie jak strucla makowa. Natomiast zgodnie z legendą, sam Duch Gór Liczyrzepa miał osobiście przyczynić się do powstania przepisu ‘legnickiej bomby’ (Liegnitzer Bombe).

Podczas adwentu wśród rzeźników z Görlitz co roku rozpoczyna się specjalny konkurs - Kto wyprodukuje najlepszą świąteczną kiełbasę? Zawiera ona wiele sekretnych składników i zawsze odrobinę cytryny.

Smacznego.