Kościół farny św. Piotra i Pawła (Pfarrkirche St. Peter und Paul)
Wznoszący się wysoko nad Nysą Łużycką kościół św. Piotra i Pawła jest punktem orientacyjnym miasta. Przed zbliżającymi się do niego od strony wschodniej rozpościera się imponujący widok: potężne prezbiterium ze stromym, wysokim miedzianym, spiczastym dachem o długości 72 metrów świadczące o dawnym obronnym charakterze miasta i jednocześnie o jego bogactwie.
więcej Strona internetowaKościół Świętej Trójcy (Dreifaltigkeitskirche)
Znajdujący się przy Obermarkt (pol. Górny Rynek) zbudowany w latach 1234-1245 kościół jest dawnym kościołem klasztornym franciszkanów. Zachwyca pochodzącym z różnych epok bogatym wystrojem wnętrza oraz licznymi obiektami sztuki sakralnej. W przyszłości po remoncie część kościoła zostanie zaadaptowana na potrzeby nowego muzeum.
Adres: Klosterplatz 21, 02826 Görlitz
Kościół Św. Mikołaja
Najstarszy kościół w Görlitz był do roku 1372 głównym kościołem miasta. Na jego podwalinach zaczął powstawać nowy budynek tego późnogotyckiego kościoła, lecz od roku 1452 budowa została przerwana na korzyść budowy kościoła Św. Piotra i Pawła.
Wznowiono ją dopiero w 1515 roku, z tego okresu pochodzi południowy portal z wykonanymi w piaskowcu figurami Św. Mikołaja i Św. Katarzyny. Budynek był kilkukrotnie spustoszony przez ogień, przez wieki służył jako kościół pogrzebowy. W 1925 roku został przebudowany w stylu ekspresjonizmu przez Martina Elsässer jako pomnik ku pamięci poległych w I Wojnie Światowej. Dziś znajduje się w nim wystawa poświęcona dziełom wybitnego filozofa Jakuba Böhme.
Adres: Große Wallstraße, 02826 Görlitz
Kościół Najświętszej Marii Panny
Szczególną cechą wyróżniał się ten kościół w średniowiecznym Görlitz, gdyż nie posiadał swojej własnej parafi tak jako było to w zwyczaju.
Utrzymywany był on dzięki datkom patrycjuszy. O wysokiej ich ofiarności świadczyć może imponująca architektura w stylu gotyckim. Od 1449 roku na miejscu skromnej kaplicy pokutnej, która została zniszczona przez husytów, rozpoczeła się budowa nowego kościoła, poświęconego w 1473 roku. Przestronny kościół halowy w stylu późnogotyckim z trzema nawami do których przylega rozściągnięty chór, ukazuje dobrobyt gospodarczy mieszkańców miasta w owym czasie. Delikatne maswerkowe elementy i drobne sklepienie żeberkowe nadają nawą powabnego charakteru. Ozdobne kamienie więczące sklepienia żeberkowe przedstawiają Siedem Radości Maryjnych. Wnętrze kościoła jest tymczasem wynikiem przebudowy w latach 1869-1870, odzwierciedlającym wyidealizowane neogotyckie wyobrażenie z okresu grynderskiego.
Adres: An der Frauenkirche, 02826 Görlitz
Katedra Św. Jakuba
Największy katolicki kościół w Görlitz, kościół Św. Jakuba, został wybudowany w roku 1900 w stylu neogotyckim z cegły.
W ostatnich dniach wojny w roku 1945 została poważnie uszkodzona wieża kościelna. Z utworzeniem Administarcji Apostolskiej w roku 1973 kościół został ustanowiony prokatedrą a z jej zmianą do funkcji diecezji w roku 1994 został podniesionny do rangi katedry.
Po licznych pracach restauratorskich we wnątrz kościoła, które zostały ukończone w 1982 roku, w 1989 roku zostały poświęcone organy znanej firmy Eule z Bautzen.
Adres: An der Jakobuskirche 4, 02826 Görlitz
Kościół Marcina Lutra
Kościół Marcina Lutra powstał między rokiem 1898 a 1901. jako pierwszy ewangelicki kościół od czasów reformacji, centralną jego część stanowi zarys w kształcie krzyża z czerwonej cegły i noworomańskich form.
Po pięcioletniej kompleksowej renowacji w roku 1981 miała miejsce ponowna inauguracjia. Pomnik Marcina Lutra postawiony w roku 1904, był pierwszym pomnikiem Lutra, który stanął na Śląsku. W roku 1942 padł ofiarą II Wojny Światowej ale dzięki pomocy i wsparciu sponzorów powrócił na swoje miejsce po drugim odlewie w 1983.
Adres: Jochmannstraße 4, 02826 Görlitz
Kościół Świętego Krzyża
Rzymsko-katolicki kościół Świętego Krzyża (w pobliżu centrum) został wybudowany w latach 1850-1853 głównie z kamienia naturalnego w stylu neobizantyjskim.
Po kompleksowej renowacji w maju 1995 roku został wyświęcony ołtarz i w kościele zostało wznowione odprawianie mszy świętej.
Źródła zdjęć:
"Kościół farny św. Piotra i Pawła", "Kościół Świętej Trójcy", "Kościół Św. Mikołaja", "Kościół Najświętszej Marii Panny", "Katedra Św. Jakuba", "Kościół Marcina Lutra" i "Kościół Świętego Krzyża": Europastadt GmbH