Zakłady Siemens w Görlitz prowadzą na całym świecie interesy w zakresie przemysłowych turbin parowych
od sierpnia 2019
Globalny biznes Siemensa w zakresie przemysłowych turbin parowych jest zarządzany z Görlitz. Opracowane, zaprojektowane i wyprodukowane w Görlitz przemysłowe turbiny parowe są stosowane m.in. w elektrowniach na biomasę, elektrowniach słonecznych i elektrowniach z łączonym wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Siemens, zatrudniający około 800 pracowników, jest ważnym pracodawcą przemysłowym w Görlitz. W oparciu o tę odpowiedzialność, zakład Siemensa w Görlitz będzie w przyszłości aktywnie kształtował zmiany strukturalne na Łużycach: Siemens, Wolne Państwo Saksonia i Towarzystwo Fraunhofera chcą na terenie fabryki w Görlitz utworzyć kampus innowacyjny oraz „Start-Up-Accelerator“. Celem jest zachęcenie do osiedlenia się kolejnych przedsiębiorstw technologicznych i przemysłowych, firm typu start-up oraz instytutów badawczych. W centrum uwagi znajduje się digitalizacja, automatyzacja, technologia energetyczna oraz innowacyjne materiały i technologie produkcyjne. Siemens i Towarzystwo Fraunhofera utworzą również na terenie kampusu laboratorium badań nad wodorem, w którym badana będzie produkcja, przechowywanie i wykorzystanie wodoru. Dzięki temu, w dłuższej perspektywie czasowej, Görlitz ma się stać centrum kompetencji w zakresie technologii wodorowych.
Oprócz kampusu innowacji, Siemens będzie nadal rozwijał w zakładzie w Görlitz działalność badawczo-rozwojową w zakresie "dekarbonizacji procesów przemysłowych". Naukowcy z firmy Siemens będą tu badać, w jaki sposób technologie wodorowe mogą zmniejszyć emisję CO2 w energochłonnych gałęziach przemysłu oraz opracowywać nowe, przyjazne dla klimatu rozwiązania, takie jak technologie magazynowania. Jako wkład do Planu Ochrony Klimatu 2050 i zmian strukturalnych na Łużycach, Siemens chce do 2025 roku przekształcić zakład w fabrykę neutralną pod względem emisji CO2. W tym celu np. ciepło procesowe do obsługi stanowisk testowych turbin parowych ma być wytwarzane w sposób zrównoważony, a ogólne zużycie energii ma zostać zredukowane.
Zakład w Görlitz ma wieloletnią tradycję. Wszystko zaczęło się w 1847 roku od skonstruowania maszyn włókienniczych. W 1858 r. fabrykę opuściła pierwsza maszyna parowa. Pierwsza turbina parowa została wyprodukowana w 1906 roku. Po rozebraniu fabryki w 1945 roku, produkcja mogła zostać wznowiona dopiero kilka lat później. Od 1992 roku firma należy do koncernu SIEMENS AG.