Turystyka
Turystyka - od wskazówek dla wtajemniczonych do popularnych destynacji miejskich
W ostatnich latach Görlitz z ciekawostki turystycznej dla wtajemniczonych przekształciło się w popularny cel podróży wśród saksońskich miast. Odrestaurowana starówka Görlitz swoją wyjątkową scenerią zachwyca turystów, gości jednodniowych i konferencyjnych. Liczne muzea, oferty i wydarzenia kulturalne oraz tętniąca życiem scena gastronomiczna stanowią atrakcyjną ofertę. W ostatnich latach międzynarodowe i krajowe produkcje filmowe zapewniły dodatkowe obłożenie łóżek i jednocześnie zwiększyły popularność miasta.
Stałe poszerzanie oferty usługowej i innowacyjny marketing realizowany przez Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH zaowocowały w ostatnich latach stałym wzrostem liczby noclegów. Średnia długość pobytu wynosi 2,1 dnia.
Turystyka jako czynnik gospodarczy w 2019 roku
Z 2,56 mln turystycznych dni pobytowych wygenerowano w 2019 r. w Görlitz obrót brutto w wysokości 101,7 mln euro. Tak wynika ze studium „Wirtschaftsfaktor Tourismus“ (Turystyka, jako czynnik gospodarczy), które zostało opracowane przez Niemiecki Instytut Nauk Ekonomicznych ds. Turystyki (dwif) dla roku 2019 na zlecenie spółki Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH.
Duże znaczenie dla biznesu turystycznego ma turystyka jednodniowa. W 2019 roku do Görlitz przyjechało 2,2 mln gości. Dla gości, którzy zostają w mieście dłużej, obliczono łącznie 360 tys. noclegów. Uwzględniono przy tym również prywatne kwatery z mniej niż 10 łóżkami, które nie są ujmowane w oficjalnych statystykach.
Turyści jednodniowi (56,4% całkowitego obrotu brutto) generują największy obrót turystyczny w wysokości około 57,4 mln euro, podczas gdy goście nocujący generują kolejne 44,3 mln euro (co odpowiada 40,7%). Każdy gość korzystający z noclegu w obiekcie komercyjnym zostawia w mieście około 127 euro dziennie. Dla gości zatrzymujących się w kwaterach prywatnych jest to około 59 euro za dzień. Turyści jednodniowi wydają podczas pobytu w Görlitz średnio 27 euro, co mieści się w saksońskiej średniej, ale znacznie przewyższa średnią dla Górnych Łużyc.
Największe korzyści z tego obrotu odnosi branża noclegowa i gastronomiczna w Görlitz, której udział w całkowitym obrocie w wysokości 101,7 mln euro wynosi około 44,6 procent. Handel detaliczny to około 32,3 procent, usługi, takie jak wstępy na wydarzenia i do muzeów, transport publiczny i przejazdy taksówką, to 23,1 procent obrotu. Oznacza to, że turystyka tworzy 2.750 miejsc pracy, które bezpośrednio lub pośrednio zależą od tego sektora gospodarki.
Oprócz tych danych, po raz pierwszy przyjęto założenia dotyczące obrotów z turystyki noclegowej w Zgorzelcu, które oszacowano na ok. 9,4 mln euro.
W studium na 18,9 mln euro oszacowano również straty w obrotach w okresie od marca do maja, związane z pandemią koronawirusa.
Studium do pobrania (zawiera również porównania z rokiem 2014)
Koncepcja turystyki "Przyszłość Görlitz 2025"
"Görlitz to miasto, w którym goście mogą w szczególny sposób doświadczyć historii. Regularnie staje się sceną dla kultury, a mieszkańcy przygotowują dla swoich gości niepowtarzalne oferty wakacyjne." (Koncepcja turystyki Görlitz 2025)
To są powody, dla których goście powinni w przyszłości nadal przyjeżdżać do Görlitz. Spółka Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH (EGZ) we współpracy z Towarzystwem Turystycznym Görlitz e.V. określiła ramy dla dalszego rozwoju turystyki w Görlitz i wyznaczyła cele do roku 2025. Görlitz pozycjonuje się tu jako flagowa destynacja turystyczna Górnych Łużyc i TOP4 miast odwiedzanych turystycznie w Saksonii. Branża zwraca uwagę na liczbę noclegów (do 2025 r. rocznie +3%), wydłużenie długości pobytu (do 2025 r. do 2,4 dnia) oraz jakość (wzrost TrustScore do 88,0 punktów).
W dokumencie skonkretyzowano nadrzędne strategie dla miasta Görlitz i przedstawiono wstępne propozycje bezpośrednich rekomendacji dotyczących działań w zakresie rozwoju produktów i marketingu dla usługodawców i podmiotów lokalnych. Horyzont czasowy jest wstępnie ukierunkowany na rok 2025. Po upływie połowy tego okresu planowana jest kontrola i, w razie potrzeby, korekta działań.
Koncepcja turystyki "Przyszłość Görlitz 2025": DO POBRANIA (1,1 MB; stan na: 02.07.2019)
Strategia Turystyczna Wolnego Państwa Saksonia 2025: link
Koncepcje turystyczne dla Górnych Łużyc: Misja dla Górnych Łużyc 2019
Koncepcja turystyczna dla regionów turystycznych powiatu Görlitz: Ewaluacja 2019 wersja skrócona, Koncepcja turystyczna ewaluacja 2019 wersja w całości (56 stron, 3 MB), Koncepcja turystyczna 2015 (59 stron, 3 MB), wersja skrócona (1,4 MB)
Aktualna liczba gości
W okresie od stycznia do września 2020 r. usługodawcy komercyjni w Görlitz przyjęli 86.250 gości, generując 190.258 noclegów. Średnia długość pobytu wynosiła 2,2 dnia. W miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień osiągnięto najwyższe wartości w liczbie udzielonych noclegów w stosunku do lat ubiegłych.
Z powodu lockdownu w okresie od marca do maja odnotowano ogromne straty. Konkretnie, za okres od stycznia do września 2020 roku -28,6% w przyjazdach i -23,7% w noclegach w porównaniu z rokiem poprzednim.
Źródło: Urząd Statystyczny Wolnego Państwa Saksonia
do artykułu prasowego o roku turystycznym 2020 (tylko w języku niemieckim)
Szczegółowe dane o turystyce 2019
327.529 noclegów komercyjnych w obiektach noclegowych z 10 lub więcej łóżkami: (+17,9 % w stosunku do roku poprzedniego)
158.038 przyjazdów (+16,4 % w stosunku do roku poprzedniego) o średniej długości pobytu 2,1 dnia
Rynek noclegowy Gorlitz 2019 (stan na grudzień 2019):
- 16 hoteli z łączną liczbą 1.032 łóżek
- 7 hoteli garni o łącznej liczbie 279 łóżek
- 13 pensjonatów i 3 gościńce o łącznej liczbie 578 łóżek
- 2 schroniska młodzieżowe/schroniska
- 2 pola namiotowe
Całkowita liczba łóżek: 2.231 (obiekty komercyjne posiadające więcej niż 10 łóżek)
Średnie obłożenie oferowanych łóżek: 39,9%
Średnie obłożenie oferowanych pokoi gościnnych: 54,7% (branża hotelarska z 25 i więcej pokojami gościnnymi)
Źródło: Urząd Statystyczny Wolnego Państwa Saksonia
Kontakt:
Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
Rozwój gospodarczy
Telefon: +49 (0)3581 4757 16
Faks: +49 (0)3581 4757 47
E-mail: wirtschaft@europastadt-goerlitz.de
Zdjęcie: Sabine Wenzel
Projekt rozwoju turystycznego ‘Görlitz am See’
Jezioro Berzdorfer See znajduje się tuż obok miasta Görlitz. W malowniczej okolicy, z fantastycznym widokiem na pobliskie góry, wydobywano w przeszłości węgiel brunatny. Po latach rekultywacji jezioro o powierzchni ok. 960 ha harmonijnie wkomponowało się w krajobraz i już teraz można tu znaleźć liczne oferty aktywnego wypoczynku i relaksującego urlopu.
Projekt ‘Görlitz am See’ ma na celu jak najlepsze wypromowanie potencjału turystycznego jeziora. W połączeniu z rozwijającym się ośrodkiem miejskim Görlitz, ma teraz nastąpić rozbudowa w kierunku destynacji urlopowej.
Projekt rozwoju turystyki Forum Kultury Synagoga w Görlitz
Świątynia, poświęcona w 1911 roku, została zbudowana przez architektów Williama Lossowa i Maxa Hansa Kühne dla gminy żydowskiej w Görlitz, która w tym czasie znacznie się rozrosła. Stanowi reprezentatywny znak jej poczucia bycia zintegrowaną częścią społeczeństwa miejskiego w okresie rozkwitu miasta na początku XX wieku. Budynek ten jako jedyny w Saksonii nie został zniszczony podczas „nocy kryształowej” w 1938 roku i jest obecnie zabytkiem o znaczeniu narodowym. Od 1991 r. budynek jest restaurowany, zgodnie ze współczesnymi standardami konserwatorskimi i technicznymi, przy znacznym udziale funduszy federalnych i państwowych.
Od wiosny 2021 roku budynek, który znajduje się w centrum miasta przy Otto-Müller-Strasse, zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających. Ponadto w Forum Kultury będą się odbywały różne wydarzenia. Możliwe formaty to wydarzenia kulturalne i społeczne, a także warsztaty i konferencje.
Możliwości: sala kopułowa (miejsce dla 200 osób), kilka małych sal seminaryjnych.
Kontakt w sprawie planowania: Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH, Benedikt Hummel, Mail: kultur.service@goerlitz.de, Tel. +49 (0)3581 672421
Projekt - Światowe dziedzictwo dla Görlitz
Od lat 90-tych XX w. Görlitz podejmowane są starania o wpisanie miasta na listę Unesco. Zwieńczeniem tych działań było złożenie w 2011 roku wniosku o wpisanie na niemiecką listę propozycji. W 2014 r. jury powołane podczas Konferencji Ministerstwa Kultury do oceny potencjalnych niemieckich obiektów światowego dziedzictwa potwierdziło potencjał miasta Görlitz, nie popierając na razie wpisania go na listę wstępną. Przedmiotem oceny był zespół architektoniczny starego miasta Görlitz z typowymi domami halowymi. Jako wybitne świadectwo swojej epoki nadają się one do reprezentowania środkowoeuropejskiego systemu handlowego wczesnego okresu nowożytnego. Zalecono dalsze badanie tego aspektu i udostępnienie go opinii publicznej.
W międzyczasie miasto Görlitz poczyniło dalsze postępy w tym kierunku. W ramach badań sporządzono m.in. obszerne kroniki właścicieli 60 domów. Równolegle pogłębiane są badania nad domami i budownictwem.
Bieżące informacje o aktualnym stanie projektu: Website
Źródło obrazu: Alexander Römisch, Sabine Wenzel, Vino e Cultura Görlitz, Nikolai Schmidt, Stadt Görlitz